Feber

Bok av Johan Brännström
När inrikesreporter Mikaela Sköld kommer hem från jobbet är hennes dotter Vanja mystiskt försvunnen. Polisen har få ledtrådar men Mikaela hittar bevis som pekar mot internets mörkaste delare - Darknet. Sökandet efter dotter tar henne djupare och djupare in i en farlig och depraverad värld hon aldrig kunnat föreställa sig, och om 24 timmar börjar nästa show i The Red Room.
4 utgåvor
Välj utgåva
FeberSvenska - Inbunden
ISBN: 9789177751236
FeberSvenska - Ljudbok
ISBN: 9789179456696
FeberSvenska - Pocket
ISBN: 9789177751458
FeberSvenska - E-bok
ISBN: 9789179450038
Oj, oj oj! Så otroligt spännande, obehaglig och fängslande debut! Feber känns välgjord och genomtänkt och varje detalj i boken är spännande. Jag kan stark rekommendera denna om man vill läsa något skrämmande och spännande.

Alla karaktärer har ett trovärdigt djup och jag ville följa varje litet steg i utredningen kring Vanjas kidnappning. Jag kunde inte lägga ifrån mig boken, så otroligt spännande!

Feber är en fantastiskt deckardebut, och jag kan inte göra annat än rekommendera den. Jag hade svårt att somna med boken i tankarna, allt på grund av den välgjorda och obehagliga handlingen. Stark tips!