Kanske den här gången

Maybe this time
Bok av Jill Mansell

THE SUNDAY TIMES NO. 3 BESTSELLER! Heartwarming and joyful - the brand new romantic comedy from the Sunday Times bestselling author of THIS COULD CHANGE EVERYTHING. An irresistible read for fans of Lucy Diamond and Katie Fforde. 'Mansell has delivered another winner with this compelling, thoughtful, emotionally intelligent book about love, friendship and not giving up' Daily Mail Mimi isn't looking for love when she spends a weekend in Goosebrook, the Cotswolds village her dad has moved to. And her first encounter with Cal, who lives there too, is nothing like a scene in a romantic movie - although she can't help noticing how charismatic he is. But Cal's in no position to be any more than a friend, and Mimi heads back to her busy London life. When they meet again four years later, it's still not to be. Cal is focusing on his family, and Mimi on her career. Then Cal dives into a potentially perfect new romance whilst Mimi's busy fixing other people's relationships. It seems as if something, or someone else, always gets in their way. Will it ever be the right time for both of them? The joy of Jill's novels: 'The queen of witty, heart-warming, feel-good love stories' Red 'A heartwarming treat from one of my favourite writers' Katie Fforde 'Reading Jill is always such a joy!' Veronica Henry What readers are saying about MAYBE THIS TIME: 'One of the best books that Jill Mansell has written... I absolutely loved this' 'Another wonderful read' 'A warm, engaging read'

Mindre

THE SUNDAY TIMES NO. 3 BESTSELLER! Heartwarming and joyful - the brand new romantic comedy from the Sunday Times bestselling author of THIS COULD CHANGE EVERYTHING. An... Mer

10 utgåvor
Välj utgåva
Maybe This TimeEngelska - Pocket
ISBN: 9781472252005
Maybe This TimeEngelska - Pocket
ISBN: 9781472248459
Maybe This TimeEngelska - Pocket
ISBN: 9781472263100
Maybe This TimeEngelska - Pocket
ISBN: 9781492689355
Maybe This Time - cd-bok, Engelska, 2019Engelska - Ljudbok
ISBN: 9781630156121
Kanske Den Här GångenSvenska - Okänt
ISBN: 9789189177260
Kanske den här gångenSvenska - Okänt
ISBN: 9789189177291
Betyg 4
Ännu en fantastisk feelgood från Jill Mansell.

Första gången Mimi stöter ihop med Cal, är hon på väg till den lilla byn Goosebrook för att hälsa på sin pappa som flyttat dit. Cal är både snygg och trevlig men Mimi inser snabbt att det inte är aktuellt att de blir något annat än vänner. Hon förälskar sig dock istället i byn och dess invånare och besöker fadern när hon kan.

Fint tecknade karaktärer som sätter många fördomar på skam när de efterhand visar att de är långt ifrån så endimensionella som de först ger sken av. En tankeväckande, engagerande och gripande berättelse som lämnar mig med saknad - jag vill läsa mer om den här underbara byn och dess invånare.
Mimi träffar den charmige Cal när hon hälsar på sin pappa som är nyinflyttad i den lilla byn Goosenrook i Cotswold. Men deras första möte blir allt annat än romantiskt och hon åtrvänder till London för att satsa helhjärtat på karriären. Mimi inser att det nog inte kan bli något annat än vänskap mellan dem.

Jag gillar verkligen den här boken och hur Jill bygger upp sin berättelse. ”Kanske den här gången” är en berättelse om både djup sorg, glädje, vänskap och kärlek. Det är härliga karaktärer och miljöer som får mig att vilja åka dit. Det är en berättelse som väcker tankar, känslor och den gör mig glad. Jill Mansell kan skriva underbara berättelse helt klart och hon gör det med stor värme. Jag hoppas att fler av hennes böcker blir översatta till svenska.
En bok innehållande karaktärer att tycka om och Jättefina miljöskildringar! Rekommenderas varmt!

Min första bok av författaren men definitivt inte min sista!
Vi får träffa Mimi och följa med henne till sin pappa och dennes pojkvän som bor i den lilla byn Goosebrook. Men hon kommer inte ens in i byn innan hon gör intryck på dess invånare; vissa bra andra nja kanske inte lika bra…

Vi får också träffa Cal som är den andra huvudpersonen i den här boken; han är gift och har en dotter. Men det finns något som drar Mimi och Cal till varandra; men ingen av dem verkar riktigt veta vad; men sen händer det där som inte får hända…
En sak som jag verkligen gillar är att den här boken går i ett rasande tempo. Vilket innebär att man får följa ned karaktärerna under en lång tid.

Det här är en bok jag verkligen gillade och måste erkänna att miljöskildringarna ger boken en extra dimension.

Rekommenderas varmt!
Jill Mansells sätt att skriva faller mig verkligen i smaken, boken är varm, kärleksfull och Det är svårt att lägga den ifrån sig. En riktigt mysig feelgoodbok. Klart läsvärd.
Jag gillar verkligen Jill Mansells sätt att skriva. Miljöerna i boken är så charmigt, pittoreska och med fokus på relationer och olika livsöden gör det här till en riktigt hjärtevärmande feelgood. Jag vill varmt rekommendera boken.
Läs och njut!